A vajpuha krumplis pogácsát a legtöbbünk kedvence, alig tudjuk abbahagyni az evését, szinte kapkodjuk őket befelé a legfinomabb még jó melegen, sütés után. Ezért ajánlatos sokat készíteni belőle. Konyhánkban, spejzünkben megtalálható alap élelmiszerekből készül ez a mennyei finomság.
Hozzávalók
- 200 g burgonya (pucolt állapotban)
- 150 ml langyos tej tk kristálycukor
- 25 g élesztő
- 500 g finomliszt
- a nyújtáshoz 150 g kacsazsír
- 1 db tojássárgája
- 100 g tejföl
- 1 evőkanál só
A kenéshez:
- 1 db tojás
Ajánló: Székelykáposzta recept: nálunk mindenki imádja
A krumplispogácsa elkészítése:
A békebeli krumplis pogácsa elkészítéséhez a burgonyát 3 cm-es darabokra vágjuk,kétszeres mennyiségű vízben puhára főzzük. Ha megpuhult, leszűrjük, még melegen áttörjük és félrerakjuk kihűlni.
A tejet meglangyosítjuk és elkeverjük benne a cukrot és az élesztőt, majd 10 perc alatt felfuttatjuk.
A lisztet belemérjük a dagasztógépbe, hozzáadjuk a többi alapanyagot és az élesztős tejet, majd közepes fokozaton összeállítjuk a tésztát. ha nem áll rendelkezésre dagasztógép akkor kézi dagasztás is jó bár így időigényesebb és fárasztóbb a tészta összeállítása. Ha kész lefedjük és 30-40 perc alatt a duplájára kelesztjük.
Lisztezett felületre borítjuk a tésztát, és 1,5 cm vastagságúra nyújtjuk. Ezután 0,5 cm-es távolságban, berácsozzuk a tetejét. Majd ha ez kész, kiszúróval kiszaggatjuk a pogácsákat, és egy sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket 1,5 cm távolságra egymástól. Lekenjük a tetejüket a felvert tojással, betesszük a 180 fokra előmelegített sütőbe, és 20 perc alatt készre sütjük.















