Karalábé, vagy másnéven fehér káposzta, az egyik legfontosabb zöldségfajta, amelyet a konyhában használnak. A karalábé gazdag vitamintartalommal rendelkezik, és könnyen termeszthető. Ha szeretné megtudni, hogyan termeszthet karalábét, olvassa el ezt a cikket, amely az ültetéstől a betakarításig minden fontos információt tartalmaz.
Ültetése
A karalábét áprilisban vagy májusban kell ültetni, amikor a talaj már melegedni kezd. A palánták között hagyjon kb. 30-40 cm távolságot, hogy elég helyük legyen a növekedéshez. Ültetés előtt a talajt jól ássuk fel, és távolítsuk el a gyomnövényeket.
Vetési ideje
Ha inkább magról szeretne termeszteni karalábét, akkor azt március végén vagy április elején tegye meg. A magokat az előre elkészített ágyba kell vetnie, és kb. 1 cm mélyre kell elhelyezni. A magokat egyenként helyezze el, majd óvatosan takarja be. Az első hajtások 8-10 nap alatt megjelennek.
Gondozása
A karalábé termesztése során fontos, hogy a talaj nedves legyen, de ne legyen túl nedves. A növényeket rendszeresen öntözze, és távolítsa el a gyomnövényeket. A növényeket a növekedés korai szakaszában tápanyaggal dúsított trágyával is kezelheti. Ha a levelek sárgulni kezdenek, akkor a talaj túl savas lehet. Ebben az esetben a talajt mészporral kell kezelni.
Betakarítása
A karalábé általában kb. 50-70 nap alatt érik meg a vetéstől számítva. A növényeket addig kell termeszteni, amíg a káposztafejek átmérője kb. 10-15 cm-re nő. Az érett karalábé kemény és sérülékeny lehet. A fejeket óvatosan kell leszedni a növényről, és azokat hűvös helyen kell tárolni.
A karalábé termesztése nem csak egyszerű és szórakoztató, hanem nagyszerű módja annak is, hogy friss és egészséges zöldséget szerezzünk otthonunkban. Nagyon fontos, hogy a növényeket gondosan ápoljuk, és figyeljünk a növekedésükre. Ha betartja ezeket az egyszerű lépéseket, akkor hamarosan élvezheti a saját, friss karalábé termését.
Karalábé fajták
- Gigant
- Bécsi fehér
- Bécsi kék
- Violeta
- Triumph
- Szentesi fehér
- Szentesi fóliás kék
Kép forrása: See page for author, CC0, via Wikimedia Commons