A csemege cékla nem csak finom és tápláló lehet, de a saját kertünkben termesztve még nagyobb élvezetet is nyújthat. Ha szívesen tenne eleget ebben az irányban, de nem biztos abban, hogyan kell nekiállni, olvassa el cikkünket, melyben részletesen ismertetjük a cékla termesztésének lépéseit.
Ültetése
A cékla ültetésekor érdemes egy olyan területet keresni, mely napos és jól megmunkált talajjal rendelkezik. A magokat 2-3 centiméter mélyre kell ültetni, majd a földet jól öntözni. Ügyelni kell arra is, hogy ne kerüljenek túl közel egymáshoz a palánták, mert az befolyásolhatja a növekedésüket.
Vetési ideje
A csemege céklának a tavaszi és a nyári hónapokban van vetési időszaka, április-májusban érdemes elkezdeni a vetést. Ha azonban időjárás viszontagságai miatt nem lehet ebben az időszakban ültetni, akkor akár augusztusban is meg lehet kezdeni a termesztést, de ebben az esetben körültekintőbb gondozásra van szükség.
Gondozása
Amint látjuk, hogy a céklánk kezdi kifejteni a leveleit, el kell kezdenünk a locsolást, mert a cékla sok vizet igényel. A növényt takarjuk is, hogy megóvjuk a kártevőktől és az időjárás viszontagságaitól. A termesztés során érdemes figyelni a tápanyagokkal való ellátásra is, mert ez is nagyban befolyásolja a növények növekedését és fejlődését.
Betakarítása
A cékla betakarítása általában augusztus és október hónapban történik, amikor a növények már teljesen kifejlődtek. Ahhoz, hogy a cékla ízletes és tápláló legyen, fontos, hogy időben szedjük le a földről. A cékla betakarítása után érdemes azonnal elkezdeni a feldolgozást, hogy az ízét és a tápanyag tartalmát minél jobban át tudja adni.
Megtanultuk, hogy hogyan kell sikeresen termeszteni a csemege céklát, és bízunk benne, hogy kedvet kapott Ön is a kertészkedéshez. Ne feledje, hogy a saját termesztésű zöldségek és gyümölcsök az egészséges életmód egyik alapkövei, és a cékla is kiváló választás lehet a mindennapi étrendünkbe. Hajrá, kezdődhet a kertészkedés!
Cékla fajták
Kép forrása: Medved', Public domain, via Wikimedia Commons